امام دوازدهم


زرشك (Barberry) بوته‌اي است بومي در اروپا، آسيا، خاورميانه و شمال آفريقا كه در بسياري از مناطق آمريكاي شمالي نيز برداشت مي‌شود. اين گياه به مبارزه با عفونت‌ها، كنترل قندخون و موارد ديگر كمك فراواني مي‌كند. زرشك همچنين داراي تاريخچه‌ي طولاني به عنوان يك درمان محلي براي اختلالات گوارشي، از جمله يبوست، اسهال، سوزش سر دل و از دست دادن اشتها است.

همچنين مصرف زرشك درجه يك به طور موضعي براي درمان بيماري‌هاي پوستي مانند اگزما، آكنه و همچنين زخم‌هاي جزئي توصيه مي‌شود.

  

فوايد زرشك براي سلامتي:

با توجه به يك بررسي كه در سال ۲۰۰۸ در مورد روش‌هاي طبيعي براي پيشگيري و درمان عفونت‌هاي دستگاه ادراري انجام گرفته، عصاره‌ي زرشك اثرات ضد ميكروبي قابل توجهي را نسبت به انواع مختلف ارگانيسم‌ها، از جمله باكتري‌ها مانند كلاميديا، ويروس‌ها، قارچ‌ها و پروتئوزاها نشان مي‌دهد.

چيني‌ها از داروهاي گياهي ساخته شده بر پايه‌ي زرشك براي بيش از ۳۰۰۰ سال استفاده كرده‌اند و از آن براي درمان عفونت‌هاي دستگاه گوارش مانند اسهال باكتريايي استفاده مي‌كرده‌اند. در سال ۱۹۸۸ ميلادي، اثر هيپوگليسمي زرشك هنگامي كه از آن براي درمان اسهال در بيماران ديابتي در چين استفاده مي‌شد، كشف شد.

پايگاه جامع اطلاعات دارويي طبيعي (NMCD)، كه يكي از قابل اعتمادترين منابع طب طبيعي در دسترس در جهان است، زرشك درجه يك را به عنوان محصولي موثر براي طيف وسيعي از بيماري‌ها معرفي كرده است. در ادامه به بيان برخي از فوايد شگفت‌انگيز زرشك براي سلامتي افراد مي‌پردازيم:

  

۱٫ بهبود زخم معده

تحقيقات نشان داده است كه استفاده از ژل حاوي عصاره‌ي زرشك اصل، مي‌تواند درد، قرمزي و اندازه‌ي زخم در افراد مبتلا به زخم معده را به ميزان قابل توجهي كاهش دهد.

  

۲٫ بهبود ديابت

به نظر مي‌رسد مصرف زرشك، قند خون در افراد مبتلا به ديابت را كاهش دهد. نتايج يك مطالعه‌ي آزمايشي در مورد ۸۴ بيمار كه در سال ۲۰۰۸ ميلادي منتشر شده است نشان مي‌دهد كه مصرف ۵۰۰ ميلي‌گرم زرشك، دو تا سه بار در روز تا حداكثر سه ماه ممكن است قند خون را به طور مؤثر براي ديابت نوع ۲ كنترل كند. علاوه بر اين، مصرف زرشك تأثيري مثبت بر كلسترول خون دارد. همانطور كه نويسندگان يك مقاله بررسي شده در سال ۲۰۱۵ اشاره كرده‌اند (به منابع مراجعه شود)، “با نشانه‎هاي كمي از وجود اثرات نامطلوب، زرشك به عنوان يك داروي بالقوه براي درمان ديابت نوع ۲ مورد تاييد و مصرف قرار گرفته است.”

  

۳٫ درمان كلسترول بالا

شواهد اوليه نشان داده‌اند كه عصاره‌ي زرشك مي‌تواند به كاهش كلسترول در افرادي كه كلسترول بالايي دارند كمك كند. به نظر مي‌رسد مصرف ۵۰۰ ميلي‌گرم زرشك، دو بار در روز و به مدت سه ماه باعث كاهش كلسترول در افراد مبتلا به كلسترول بالا مي‌شود.

  

۴٫ درمان فشارخون بالا

طبق تحقيقات و بررسي‌هاي انجام گرفته، مصرف روزانه‌ي زرشك و قرار دادن آن در سبد غذايي روزانه، در كنار مصرف داروهاي كاهش فشارخون باعث كاهش چشمگير فشارخون افرادي مي‌شود كه از عارضه‌ي فشارخون بالا رنج مي‌برند.

  

۵٫ كاهش قندخون و بهبود باروري

تحقيقات نشان مي‌دهد كه مصرف زرشك مي‌تواند قندخون را كاهش دهد، سطح كلسترول و تري گليسيريد را بهبود بخشد و سطح تستوسترون را نيز كاهش دهد. زرشك هم‌چنين ميزان باروري زنان را بهبود مي‌بخشد. در يك مطالعه‌ي آزمايشي در ۹۸ زن مبتلا به Pغير مجاز مي باشد (يك نوع خون‌ريزي غيرطبيعي رحم است) كه زرشك را در برنامه‌ي غذايي روزانه‌شان گنجانده بودند، ميزان تخمك‌گذاري به طور متوسط ۲۵ درصد پس از حدود چهار ماه بهبود يافته بود. مطالعات ديگر منتشر شده در Clinical Endocrinology نشان داده است كه زنان مبتلا به Pغير مجاز مي باشد كه بطور تصادفي مصرف زرشك را انتخاب كرده‌اند، ميزان بارداري بيشتري داشتند و عوارض جانبي كمتري را نسبت به مصرف داروهاي شيميايي از خودشان نشان داده‌اند.

  

۶٫ درمان اسهال

يكي از شناخته شده‌ترين كاربردها و فوايد زرشك، استفاده‌ي از آن به عنوان يك گياه براي درمان اسهال است و تحقيقات گسترده‌اي براي بررسي صحت اين منظور انجام گرفته است. به عنوان نمونه در يك مطالعه‌ي منتشر شده در مجله‌ي بيماري‌هاي عفوني، افراد مبتلا به اسهال كه يك دوز ۴۰۰ ميلي‌گرمي از عصاره‌ي زرشك را دريافت كرده‌اند، ۴۸ درصد كاهش حجم مدفوع در طي هشت ساعت بعد از درمان را نسبت به ساير افراد مبتلا داشته‌‌اند.

 

اثرات جانبي مصرف بي‌رويه زرشك:

در دزهاي بالا، مصرف بي‌رويه‌ي زرشك ممكن است باعث ايجاد استفراغ، تشنج، افزايش ضربان قلب و ميزان تنفس شود. براي جلوگيري از ابتلا به مواردي‌كه بيان شد، حتما قبل از مصرف زرشك ابتدا با پزشك معالج خودتان صحبت و مشورت كنيد، مخصوصا اگر داروهاي ضد انعقادي (تخليه كننده خون)، داروهاي فشار خون، داروهاي ديابتي، ديورتيك‌ها (قرص‌هاي آب)، آنتي بيوتيك‌ها و آنتي هيستامين‌ها را مصرف مي‌كنيد. مصرف كنترل نشده‌ي زرشك مي‌تواند اثربخشي اين داروها و ساير داروها را كاهش دهد.

مصرف بيش از حد زرشك مي‌تواند منجر به تحريك كليه نيز شود. علائم مشكلات كليوي عبارتند از: ادرار همراه با خونريزي، درد هنگام ادرار، كمردرد يا درد معده و تب. در صورت مشاهده‌ي علائم فوق بلافاصله به پزشك مراجعه كنيد.

علاوه‌براين زرشك نبايد براي جايگزيني درمان‌هاي خاص استفاده شود. چون اگر باكتري‌ها به طور كامل نابود نگردند، ممكن است اين عفونت به كليه‌هاي فرد گسترش پيدا كند.

زنان باردار نيز نبايد از زرشك استفاده كنند؛ زيرا ممكن است مصرف زرشك انقباضات رحم را تحريك كند و باعث سقط جنين شود.

  

نكات مهم هنگام انتخاب و خريد زرشك:

حالا كه با خواص و فوايد و موارد منع مصرف زرشك آشنا شديم، بايد اطلاعاتي در مورد خريد آن نيز به‌دست آوريم. انتخاب و خريد زرشك مرغوب موردي بسيار مهم است. پيشنهاد كارشناسان مجموعه‌ي ليمونه اين است كه براي خريد زرشك خشك يا تازه به سراغ فروشگاه‌هايي برويد كه از محصول باكيفيت و اصل استفاده كرده‌اند.

با توجه به اين‌كه مهد زرشك در كشور ايران استان خراسان جنوبي و بالاخص شهرستان قاينات است، پيشنهاد مي‌كنيم اگر مي‌خواهيد زرشك با كيفيت خريداري كنيد، حتما زرشك قاينات را انتخاب كنيد. زرشك مختص اين شهرستان كيفيت فوق‌العاده‌اي دارد و به همين علت طرفداران زيادي دارد. افرادي كه اطلاعات دقيقي در مورد محصول زرشك دارند، اصولا از بين تنوع اين محصول ارزشمند، زرشك قاينات را انتخاب مي‌كنند.

ولي به هر صورت به دليل وجود بعد مسافتي زياد و عدم دسترسي مستقيم افراد ساكن در كلان‌شهرها به اين شهرستان، خريد اينترنتي زرشك قاينات مي‌تواند راهكار بسيار مناسب و خوبي براي تهيه‌ي اين محصول باشد. ولي نكته‌ي قابل توجه و مهمي كه حتما توصيه مي‌كنيم به آن دقت كنيد اين مورد است كه سعي كنيد در خريد اينترنتي زرشك، فروشگاهي را انتخاب كنيد كه علاوه بر داشتن مجوزهاي لازم، امكات دسترسي به زرشك درجه يك را بدون واسطه فراهم كند؛ تا از اين طريق بتوانيد محصولي با بهترين كيفيت ممكن را به‌سادگي و با كمترين قيمت در بازار داشته باشيد.

 

نكات مربوط به شيوه‌ي مصرف و نگه‌داري زرشك:

اگر شما هم از علاقه‌مندان به مصرف زرشك هستيد مي‌توانيد اين محصول فوق‌العاده را با انواع سس‌ها، ژله‌ها، آب و يا چاي مصرف و ميل كنيد. زرشك درجه يك را مي‌توان به شكل شربت هم استفاده كرد كه در گرماي تابستان و خصوصا روزهايي كه در پيش رو داريم، مي‌تواند معجوني بسيار خوشمزه و انرژي بخش باشد.

به‌علاوه مي‌توان از زرشك به عنوان چاشني در بسياري از غذاها هم استفاده كرد. نمونه‌ي بسيار نام‌آشنا و معروف اين مورد زرشك پلو است كه فكر نمي‌كنم نياز به توضيح خاصي داشته باشد؛ چون همه‌ي ما كيفيت و لذيذ بودن آن‌را چشيده‌ايم.

زرشك معمولا به‌عنوان عصاره و طعم‌دهنده در چاي، به‌صورت كپسول، عصاره‌ي مايع، به شكل قرص و نيز پماد موضعي موجود است و مي‌توانيد بسته به نيازتان و شيوه‌ي ‌مصرف، نوع محصول مورد نظرتان را انتخاب و سفارش دهيد.

براي حفظ رنگ و كيفيت محصول، حتما مطمئن شويد كه زرشك در جاي خشك و خنك نگه‌داري شود. اگر زرشك را بصورت خشك و بسته‌بندي شده تهيه كرده‌ايد مدت زمات بيشتري مي‌توانيد از آن استفاده كنيد. ولي اگر اقدام به تهيه زرشك تازه كرده‌ايد، مسلما زمان استفاده از محصول كاهش مي‌يابد.

در انتها به عنوان يك راهكار عملي و تجربي پيشنهاد مي‌كنيم، زرشك تازه را داخل بسته‌بندي‌هاي مناسب قرار داده و داخل فريزر نگه‌داري نماييد. در اين حالت هر زمان كه نياز به استفاده از زرشك را داشتيد مي‌توانيد مقدار مورد نيازتان را از فريزر خارج كنيد و بعد از گذشت مدت زماني كه صرف باز شدن يخ و حالت انجماد محصول است از آن استفاده نماييد.

 

سخن پاياني:

در انتها اميدواريم از اين مطلب راضي بوده باشيد و با خواص زرشك و فوايد و مضرات آن آشنا شده باشيد. اگر شما هم تا به حال خريد زرشك از فروشگاه‌هاي آنلاين يا فروشگاه‌هاي فيزيكي را تجربه كرده‌ايد، خوشحال مي‌شويم اين تجربه را با ما و مخاطبين اين مطلب از طريق قسمت كامنت‌ها در ميان بگذاريد.

 

منبع فارسي مقاله: فروشگاه آجيل و خشكبار ليمونه

منبع لاتين مقاله: verywellhealth

[ ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۳۳:۴۰ ] [ احمد سعادت ] [ نظرات (0) ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
درباره وبلاگ

هر آنچه درباره امام دوازدهم، امام زمان موعودمان بايد بدانيم. اميدوارم خداوند توفيق همراهي با امام عصرمان را به همه ما عطا كند.
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
آمار وبلاگ
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 465