امام دوازدهم


زرشك (Barberry) بوته‌اي است بومي در اروپا، آسيا، خاورميانه و شمال آفريقا كه در بسياري از مناطق آمريكاي شمالي نيز برداشت مي‌شود. اين گياه به مبارزه با عفونت‌ها، كنترل قندخون و موارد ديگر كمك فراواني مي‌كند. زرشك همچنين داراي تاريخچه‌ي طولاني به عنوان يك درمان محلي براي اختلالات گوارشي، از جمله يبوست، اسهال، سوزش سر دل و از دست دادن اشتها است.

همچنين مصرف زرشك درجه يك به طور موضعي براي درمان بيماري‌هاي پوستي مانند اگزما، آكنه و همچنين زخم‌هاي جزئي توصيه مي‌شود.

  

فوايد زرشك براي سلامتي:

با توجه به يك بررسي كه در سال ۲۰۰۸ در مورد روش‌هاي طبيعي براي پيشگيري و درمان عفونت‌هاي دستگاه ادراري انجام گرفته، عصاره‌ي زرشك اثرات ضد ميكروبي قابل توجهي را نسبت به انواع مختلف ارگانيسم‌ها، از جمله باكتري‌ها مانند كلاميديا، ويروس‌ها، قارچ‌ها و پروتئوزاها نشان مي‌دهد.

چيني‌ها از داروهاي گياهي ساخته شده بر پايه‌ي زرشك براي بيش از ۳۰۰۰ سال استفاده كرده‌اند و از آن براي درمان عفونت‌هاي دستگاه گوارش مانند اسهال باكتريايي استفاده مي‌كرده‌اند. در سال ۱۹۸۸ ميلادي، اثر هيپوگليسمي زرشك هنگامي كه از آن براي درمان اسهال در بيماران ديابتي در چين استفاده مي‌شد، كشف شد.

پايگاه جامع اطلاعات دارويي طبيعي (NMCD)، كه يكي از قابل اعتمادترين منابع طب طبيعي در دسترس در جهان است، زرشك درجه يك را به عنوان محصولي موثر براي طيف وسيعي از بيماري‌ها معرفي كرده است. در ادامه به بيان برخي از فوايد شگفت‌انگيز زرشك براي سلامتي افراد مي‌پردازيم:

  

۱٫ بهبود زخم معده

تحقيقات نشان داده است كه استفاده از ژل حاوي عصاره‌ي زرشك اصل، مي‌تواند درد، قرمزي و اندازه‌ي زخم در افراد مبتلا به زخم معده را به ميزان قابل توجهي كاهش دهد.

  

۲٫ بهبود ديابت

به نظر مي‌رسد مصرف زرشك، قند خون در افراد مبتلا به ديابت را كاهش دهد. نتايج يك مطالعه‌ي آزمايشي در مورد ۸۴ بيمار كه در سال ۲۰۰۸ ميلادي منتشر شده است نشان مي‌دهد كه مصرف ۵۰۰ ميلي‌گرم زرشك، دو تا سه بار در روز تا حداكثر سه ماه ممكن است قند خون را به طور مؤثر براي ديابت نوع ۲ كنترل كند. علاوه بر اين، مصرف زرشك تأثيري مثبت بر كلسترول خون دارد. همانطور كه نويسندگان يك مقاله بررسي شده در سال ۲۰۱۵ اشاره كرده‌اند (به منابع مراجعه شود)، “با نشانه‎هاي كمي از وجود اثرات نامطلوب، زرشك به عنوان يك داروي بالقوه براي درمان ديابت نوع ۲ مورد تاييد و مصرف قرار گرفته است.”

  

۳٫ درمان كلسترول بالا

شواهد اوليه نشان داده‌اند كه عصاره‌ي زرشك مي‌تواند به كاهش كلسترول در افرادي كه كلسترول بالايي دارند كمك كند. به نظر مي‌رسد مصرف ۵۰۰ ميلي‌گرم زرشك، دو بار در روز و به مدت سه ماه باعث كاهش كلسترول در افراد مبتلا به كلسترول بالا مي‌شود.

  

۴٫ درمان فشارخون بالا

طبق تحقيقات و بررسي‌هاي انجام گرفته، مصرف روزانه‌ي زرشك و قرار دادن آن در سبد غذايي روزانه، در كنار مصرف داروهاي كاهش فشارخون باعث كاهش چشمگير فشارخون افرادي مي‌شود كه از عارضه‌ي فشارخون بالا رنج مي‌برند.

  

۵٫ كاهش قندخون و بهبود باروري

تحقيقات نشان مي‌دهد كه مصرف زرشك مي‌تواند قندخون را كاهش دهد، سطح كلسترول و تري گليسيريد را بهبود بخشد و سطح تستوسترون را نيز كاهش دهد. زرشك هم‌چنين ميزان باروري زنان را بهبود مي‌بخشد. در يك مطالعه‌ي آزمايشي در ۹۸ زن مبتلا به Pغير مجاز مي باشد (يك نوع خون‌ريزي غيرطبيعي رحم است) كه زرشك را در برنامه‌ي غذايي روزانه‌شان گنجانده بودند، ميزان تخمك‌گذاري به طور متوسط ۲۵ درصد پس از حدود چهار ماه بهبود يافته بود. مطالعات ديگر منتشر شده در Clinical Endocrinology نشان داده است كه زنان مبتلا به Pغير مجاز مي باشد كه بطور تصادفي مصرف زرشك را انتخاب كرده‌اند، ميزان بارداري بيشتري داشتند و عوارض جانبي كمتري را نسبت به مصرف داروهاي شيميايي از خودشان نشان داده‌اند.

  

۶٫ درمان اسهال

يكي از شناخته شده‌ترين كاربردها و فوايد زرشك، استفاده‌ي از آن به عنوان يك گياه براي درمان اسهال است و تحقيقات گسترده‌اي براي بررسي صحت اين منظور انجام گرفته است. به عنوان نمونه در يك مطالعه‌ي منتشر شده در مجله‌ي بيماري‌هاي عفوني، افراد مبتلا به اسهال كه يك دوز ۴۰۰ ميلي‌گرمي از عصاره‌ي زرشك را دريافت كرده‌اند، ۴۸ درصد كاهش حجم مدفوع در طي هشت ساعت بعد از درمان را نسبت به ساير افراد مبتلا داشته‌‌اند.

 

اثرات جانبي مصرف بي‌رويه زرشك:

در دزهاي بالا، مصرف بي‌رويه‌ي زرشك ممكن است باعث ايجاد استفراغ، تشنج، افزايش ضربان قلب و ميزان تنفس شود. براي جلوگيري از ابتلا به مواردي‌كه بيان شد، حتما قبل از مصرف زرشك ابتدا با پزشك معالج خودتان صحبت و مشورت كنيد، مخصوصا اگر داروهاي ضد انعقادي (تخليه كننده خون)، داروهاي فشار خون، داروهاي ديابتي، ديورتيك‌ها (قرص‌هاي آب)، آنتي بيوتيك‌ها و آنتي هيستامين‌ها را مصرف مي‌كنيد. مصرف كنترل نشده‌ي زرشك مي‌تواند اثربخشي اين داروها و ساير داروها را كاهش دهد.

مصرف بيش از حد زرشك مي‌تواند منجر به تحريك كليه نيز شود. علائم مشكلات كليوي عبارتند از: ادرار همراه با خونريزي، درد هنگام ادرار، كمردرد يا درد معده و تب. در صورت مشاهده‌ي علائم فوق بلافاصله به پزشك مراجعه كنيد.

علاوه‌براين زرشك نبايد براي جايگزيني درمان‌هاي خاص استفاده شود. چون اگر باكتري‌ها به طور كامل نابود نگردند، ممكن است اين عفونت به كليه‌هاي فرد گسترش پيدا كند.

زنان باردار نيز نبايد از زرشك استفاده كنند؛ زيرا ممكن است مصرف زرشك انقباضات رحم را تحريك كند و باعث سقط جنين شود.

  

نكات مهم هنگام انتخاب و خريد زرشك:

حالا كه با خواص و فوايد و موارد منع مصرف زرشك آشنا شديم، بايد اطلاعاتي در مورد خريد آن نيز به‌دست آوريم. انتخاب و خريد زرشك مرغوب موردي بسيار مهم است. پيشنهاد كارشناسان مجموعه‌ي ليمونه اين است كه براي خريد زرشك خشك يا تازه به سراغ فروشگاه‌هايي برويد كه از محصول باكيفيت و اصل استفاده كرده‌اند.

با توجه به اين‌كه مهد زرشك در كشور ايران استان خراسان جنوبي و بالاخص شهرستان قاينات است، پيشنهاد مي‌كنيم اگر مي‌خواهيد زرشك با كيفيت خريداري كنيد، حتما زرشك قاينات را انتخاب كنيد. زرشك مختص اين شهرستان كيفيت فوق‌العاده‌اي دارد و به همين علت طرفداران زيادي دارد. افرادي كه اطلاعات دقيقي در مورد محصول زرشك دارند، اصولا از بين تنوع اين محصول ارزشمند، زرشك قاينات را انتخاب مي‌كنند.

ولي به هر صورت به دليل وجود بعد مسافتي زياد و عدم دسترسي مستقيم افراد ساكن در كلان‌شهرها به اين شهرستان، خريد اينترنتي زرشك قاينات مي‌تواند راهكار بسيار مناسب و خوبي براي تهيه‌ي اين محصول باشد. ولي نكته‌ي قابل توجه و مهمي كه حتما توصيه مي‌كنيم به آن دقت كنيد اين مورد است كه سعي كنيد در خريد اينترنتي زرشك، فروشگاهي را انتخاب كنيد كه علاوه بر داشتن مجوزهاي لازم، امكات دسترسي به زرشك درجه يك را بدون واسطه فراهم كند؛ تا از اين طريق بتوانيد محصولي با بهترين كيفيت ممكن را به‌سادگي و با كمترين قيمت در بازار داشته باشيد.

 

نكات مربوط به شيوه‌ي مصرف و نگه‌داري زرشك:

اگر شما هم از علاقه‌مندان به مصرف زرشك هستيد مي‌توانيد اين محصول فوق‌العاده را با انواع سس‌ها، ژله‌ها، آب و يا چاي مصرف و ميل كنيد. زرشك درجه يك را مي‌توان به شكل شربت هم استفاده كرد كه در گرماي تابستان و خصوصا روزهايي كه در پيش رو داريم، مي‌تواند معجوني بسيار خوشمزه و انرژي بخش باشد.

به‌علاوه مي‌توان از زرشك به عنوان چاشني در بسياري از غذاها هم استفاده كرد. نمونه‌ي بسيار نام‌آشنا و معروف اين مورد زرشك پلو است كه فكر نمي‌كنم نياز به توضيح خاصي داشته باشد؛ چون همه‌ي ما كيفيت و لذيذ بودن آن‌را چشيده‌ايم.

زرشك معمولا به‌عنوان عصاره و طعم‌دهنده در چاي، به‌صورت كپسول، عصاره‌ي مايع، به شكل قرص و نيز پماد موضعي موجود است و مي‌توانيد بسته به نيازتان و شيوه‌ي ‌مصرف، نوع محصول مورد نظرتان را انتخاب و سفارش دهيد.

براي حفظ رنگ و كيفيت محصول، حتما مطمئن شويد كه زرشك در جاي خشك و خنك نگه‌داري شود. اگر زرشك را بصورت خشك و بسته‌بندي شده تهيه كرده‌ايد مدت زمات بيشتري مي‌توانيد از آن استفاده كنيد. ولي اگر اقدام به تهيه زرشك تازه كرده‌ايد، مسلما زمان استفاده از محصول كاهش مي‌يابد.

در انتها به عنوان يك راهكار عملي و تجربي پيشنهاد مي‌كنيم، زرشك تازه را داخل بسته‌بندي‌هاي مناسب قرار داده و داخل فريزر نگه‌داري نماييد. در اين حالت هر زمان كه نياز به استفاده از زرشك را داشتيد مي‌توانيد مقدار مورد نيازتان را از فريزر خارج كنيد و بعد از گذشت مدت زماني كه صرف باز شدن يخ و حالت انجماد محصول است از آن استفاده نماييد.

 

سخن پاياني:

در انتها اميدواريم از اين مطلب راضي بوده باشيد و با خواص زرشك و فوايد و مضرات آن آشنا شده باشيد. اگر شما هم تا به حال خريد زرشك از فروشگاه‌هاي آنلاين يا فروشگاه‌هاي فيزيكي را تجربه كرده‌ايد، خوشحال مي‌شويم اين تجربه را با ما و مخاطبين اين مطلب از طريق قسمت كامنت‌ها در ميان بگذاريد.

 

منبع فارسي مقاله: فروشگاه آجيل و خشكبار ليمونه

منبع لاتين مقاله: verywellhealth


ادامه مطلب
[ ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۳۳:۴۰ ] [ احمد سعادت ] [ نظرات (0) ]

اغلب اوقات هنگام خريد يك محصول خوشبو كننده كلماتي مانند: خوشبو كننده گازي، خوشبو كننده اتوماتيك، خوشبو كننده ارزان، خوشبو كننده ژلي و… به گوشمان خورده است. اما سوال اينجاست كه آيا هر محصول خوشبو كننده اي مناسب است؟ آيا نياز ما را در حوزه ي معطر سازي هوا به شيوه اي سالم مي تواند برطرف سازد؟ در اين مقاله به معرفي انواع خوشبو كننده ها و تفاوت هاي آنها مي پردازيم.

 

در حوزه ي محصولات تلطيف هوا سه دسته كلي وجود دارد:

  • خوشبو كننده هاي گازي كه معمولا دستگاه اتوماتيك هم دارند.

  • خوشبو كننده هاي مايع كه به صورت دستي اسپري مي شوند.

  • خوشبو كننده هاي جامد و ژلي.

 

اما در اين بين، رايج ترين نوع خوشبو كننده ها، خوشبو كننده هاي گازي هستند. در جنگ جهاني دوم براي اولين بار مكانيسم مايع تحت فشار ابداع شد. در آن زمان براي فراري دادن حشرات، سم را تحت فشار داخل قوطي ها پر مي كردند تا حمل و استفاده از آن ها در شرايط جنگي راحت تر باشد.

بعدا اين ايده مطرح شد كه ميتوان از اين مكانيسم براي آزاد سازي رايحه هم استفاده كرد. در دهه ي ۷۰ ميلادي به دليل مضراتي كه اين خوشبو كننده ها براي محيط زيست، لايه ازون و انسان داشتند؛ استفاده ي از آن ها طبق قوانين بهداشتي ممنوع شد و به جاي استفاده از گازهاي مضر از گازهايي مانند پروپان و بوتان در آن ها استفاده شد. البته خود اين گاز ها هم براي گرمايش كره زمين و هم براي انسان هاي حساس مضر هستند.

 

مضرات خوشبو كننده هاي گازي:

  • خوشبو كننده هاي گازي چون در حالت گازي هستند، ابتدا جريان هوا آن ها را جابجا مي كند. يعني خيلي سريع از محيط خارج مي شوند. مثلا تهويه سرويس ها خيلي سريع آن ها را مكش كرده و به بيرون انتقال مي دهد. به همين دليل مجبور به استفاده از دستگاه اتوماتيك هستند كه هر چند دقيقه يكبار آن ها را در فضا پخش كند.
  • اين اسپري ها در جايي كه بوي بد وجود داشته باشد، بوها را با هم مخلوط مي كنند. يعني عملا فضا را سنگين تر مي كنند.
  • اين اسپري ها به دليل اينكه در ساختارشان از موادي مانند پروپان و بوتان و گازهاي مشابه استفاده مي شود، هم براي بدن انسان و سيستم تنفسي و هم براي محيط زيست مضر هستند. معمولا افراد حساس خيلي سريع به اين گاز ها واكنش داده و سردرد مي شوند. علامت آتش زا بودن پشت قوطي اين محصولات، به دليل وجود همين مواد است.

 

خوشبو كننده هاي مايع نيز اولا صرفا خوشبو كننده هستند و بحث خنثي كنندگي را ندارند. ثانيا اينكه عطر استفاده شده در ساخت آن ها عموما عطرهاي صنعتي است. خوشبو كننده هاي مايع بسته به نوع امولسيفاير هاي بكار رفته در ساخت شان مي توانند حساسيت زا باشند يا نباشند؛ كه اين بستگي به فرمولاسيون و كيفيت مواد سازنده آن ها دارد. عطرهاي صنعتي بوي خوبي دارند اما مشخص نيست اين بوي خوب دقيقا بوي چيست! اين عطرها يا تركيبات آروماتيك هستند يا بيس اتيل استات دارند.

 

خوشبو كننده هاي جامد نيز به دليل محدوديت در ميزان استفاده و آزاد سازي رايحه توفيق چنداني در بازار پيدا نكرده اند.

 

اما در مورد خوشبو كننده هاي عطرينه اين نكته را ياد آور مي شويم كه عطرينه صرفا خوشبو كننده نيست؛ بلكه يك محلول چند منظوره است. يعني با محصولاتي كه به عنوان خوشبو كننده، چه گازي و چه مايع، وجود دارد متفاوت است و تفاوت آن در خنثي كنندگي بوهاي نا مطبوع و ضد عفوني كردن سطوح است. از همين امروز عادت كنيد از واژه ي محلول چند منظوره بجاي خوشبو كننده استفاده كنيد. خاصيت خنثي كنندگي عطرينه موجب مي شود تا بو ها با هم مخلوط نشوند. اسپري خوشبو كننده هوا عطرينه، بوي سيگار، سرويس بهداشتي، غذا، حيوانات خانگي و بوهايي از اين قبيل را كه عموما بعنوان بوهاي ارگانيك شناخته مي شوند، به راحتي خنثي مي كند. ضمن اين كه از لحاظ سلامت، سالم ترين محصول در حوزه ي تلطيف هوا به شمار مي رود.

 

آيا خوشبو كننده هاي عطرينه شيميايي هستند؟

منظور از شيميايي بودن يك محصول اين است كه آيا در حوزه ي ايجاد مخاطره يا حساسيت براي انسان هست يا خير؟ در مورد اسپري خوشبو كننده هوا عطرينه در پاسخ با قاطعيت بايد گفت خير. عطرينه عارضه ي جانبي براي پوست يا تنفس ايجاد نمي كند. تمام گواهي هاي پزشكي كه دال بر اين موضوع است مستند و قابل ارائه است. روايح عطرينه همان فرمولاسيون بوي واقعي را دارند كه بطور مصنوعي توليد شده اند. به همين دليل بسيار شبيه به بويي هستند كه مثلا ما از پرتقال يا هلو يا بقيه روايح در ذهن داريم. حلال آن هم آب است.

 

آيا محلول عطرينه، گياهي است؟

اخيرا گرايشي در كشورمان ايجاد شده است كه معتقدند براي پيشگيري يا درمان بسياري از حساسيت ها و دردهاي نا آشنا بايد مواد شيميايي را كنار گذاشته و يكسره سراغ مواد كاملا طبيعي يا گياهي برويم. به همين دليل در اغلب اوقات از ما درباره گياهي يا شيميايي بودن عطرينه سوال مي شود. هدف افراد از اين پرسش، كشف احتمال حساسيت زايي و مضر بودن يا نبودن اين محصول است.

در جواب به اين سوال بايد ابتدا يك سوء تفاهم لفظي را برطرف كنيم و آن اينكه بين واژه ي شيميايي و واژه ي ساختگي تفاوت وجود دارد. چون همه مي دانيم كه مواد طبيعي از جمله گياهان و عصاره هاي آنها، همگي شيميايي اند يعني حاوي تركيبات شيميايي هستند. بعبارتي ظاهرا اين افراد منظورشان از واژه شيميايي، واژه ساختگي (يا مصنوعي يا همان ساخته دست بشر) بوده است. در واقع اين افراد ترجيح مي دهند از مواد طبيعي بجاي مواد ساخته ي دست بشر استفاده كنند.

پس مسئله اين است كه توضيح دهيم آيا استفاده از هرگونه مواد ساختگي، مضر است و اينكه آيا مصرف هر نوع ماده طبيعي و يا مواد با منشأ گياهي مفيد است؟

مسلما بسياري از موادي كه عموم افراد از آنها استفاده مي كنند همگي ساختگي اند. تقريبا تمامي عطر و ادكلن هاي مورد مصرف و تمامي روايح موجود در مواد آرايشي بهداشتي ساختگي اند و عموما براي بسياري از افراد حساسيتي ايجاد نمي كنند. در واقع روايح ساختگي با كيفيت، معمولا نسبت به تركيبات گياهي حساسيت كمتري ايجاد مي كنند! چون عصاره هاي گياهي از تركيبات شيميايي بسيار بيشتر و پيچيده تري تشكيل شده اند كه معمولا امكان حساسيت زايي بيشتري براي افراد دارند.

اسپري خوشبو كننده هوا عطرينه، گياهي نيست بلكه از روايح با كيفيت و مجاز بهداشتي است (Fine Fragrance). نه فقط بر اساس تاييديه ها، بلكه بر اساس استفاده ي هزاران مصرف كننده محترم، تاكنون تقريبا هيچ موردي مبني بر حساسيت زايي تنفسي و پوستي گزارش نشده است. حتي تعدادي از مصرف كننده هاي محترم، دچار آسم بوده اما با اين وجود باز هم از محصول عطرينه استفاده مي كنند و دچار تنگي نفس هم نمي شوند. البته بديهي است كه افراد حساس، خود بايد پس از چندين بار استفاده، اندازه مناسب جهت مصرف را براي خودشان پيدا كنند.

 

توضيحاتي درباره روايح با كيفيت (Fine Fragrance):

در بسياري از خوشبو كننده هاي موجود در بازار از روايح صنعتي (Commercial Fragrance ها يا Functional Fragrance  ها) استفاده مي شود. بدين دليل كه اين روايح ارزان قيمت است. در صنايع مختلف از اين روايح براي پوشاندن بوي بد مواد شيميايي استفاده مي شود. مثلا در توليد پودر رختشويي. اما از طرفي روايح با كيفيت تري هم موجود است كه معمولا در عطر و ادكلن ها و بعضي از لوازم آرايشي و بهداشتي با كيفيت استفاده مي شود كه به Fine Fragrance شهرت دارند. اين روايح گران تر بوده اما از طرفي بسيار مرغوب تر هستند. شما مي توانيد هم رايحه ليموي صنعتي تهيه كنيد و هم رايحه ليموي Fine Fragrance. در واقع Fine Fragrance ها كپي شده فرمولاسيون اصلي هستند. يعني همان فرمول اصلي بوي پرتقال يا ليمو يا هر ميوه و گل ديگري به صورت سنتزي توليد شده اند. به همين دليل هم بسيار نزديك به بوي طبيعي هستند و هم براي بدن ايجاد هيچ گونه آلرژي، اعم از سر درد، سرفه و… نمي كنند. البته ذكر اين نكته لازم است كه خود Fine Fragrance ها هم انواع مختلفي دارند. براي مثال در مورد محصول ما كيفيت اين روايح به گونه اي است كه در مورد بيشتر شان، رايحه بسيار نزديك به رايحه طبيعي ميوه يا گل مربوطه است و حس بسيار خوشايندي براي مصرف كننده ايجاد مي كند. در واقع يكي از دلايلي كه باعث شده تقريبا تمامي مشتريان ما حس رضايت بخشي درباره محصول داشته باشند استفاده از روايح با كيفيت يا همان Fine Fragrance  هايي است كه به دقت گلچين شده اند.

 

توضيحاتي درباره سلامت خوشبو كننده هاي عطرينه:

در حال حاضر انواع مختلفي از خوشبو كننده ها در بازار موجود است كه دو نوع از رايج ترين آن ها نوع گازي و نوع آبي آن است. (انواع ديگر از جمله ژلي، چاپي يا كاغذي و… مي باشند) نوع گازي اغلب بصورت كپسولي بوده و حاوي گازهاي بي بوي بوتان و پروپان و مقداري رايحه مي باشد. گاز تحت فشار در هنگام اسپري به همراه خود، مقدار كمي رايحه بيرون مي آورد. معمولا تنفس اين گازها در برخي افراد، سردرد و تنگي نفس ايجاد مي كند. از طرف ديگر در نوع آبي آن مثل محصول اسپري خوشبو كننده هوا عطرينه، حلال اصلي، آب بوده و رايحه به همراه آب بيرون مي آيد. در مجموع، انواع آبي سالمتر بوده و براي مصرف كنندگان احساس خوشايندتري ايجاد مي كنند.

 

توضيحاتي درباره ماندگاري خوشبو كننده هاي عطرينه:

ماندگاري روايح خوشبو كننده هاي عطرينه به عوامل متعددي بستگي دارد؛ از جمله حجم فضاي محل مورد نظر، ميزان تهويه هوا، نوع مواد موجود در محل، نوع رايحه مورد استفاده و… مسلما هر چه محل مورد نظر كوچكتر و با تهويه كمتر باشد ماندگاري رايحه در آنجا بيشتر خواهد بود. همچنين اگر موادي در محيط باشند كه رايحه را در خودشان نگه مي دارند مثل پرده، فرش، مبلمان و ساير مواد پارچه اي، ماندگاري رايحه بيشتر خواهد بود. مثلا اگر در طول روز حدود ۵ پاف از محلول خوشبو كننده هوا عطرينه را با فواصل زماني مساوي در يك سرويس بهداشتي خانگي اسپري كنيد، رايحه ملايمي براي مدت ۲۴ ساعت باقي خواهد ماند.

نكته ي مهم ديگر درباره ي ماندگاري روايح خوشبو كننده هاي عطرينه اين است كه اگر دقت كرده باشيد بعضي از اماكن بوي خاصي مي دهند كه معمولا ضعيف و نامطبوع است و جالب اينكه افراد ساكن در آن محل، خودشان معمولا آن بو را احساس نمي كنند! حال اگر براي چند هفته از محلول خوشبو كننده عطرينه در اين مكان ها استفاده شود بدليل خاصيت خنثي كنندگي كه دارد بوي رايحه عطرينه جايگزين بوي نامطبوع قبلي خواهد شد.

در نظرسنجي هايي كه از مصرف كنندگان محصولات عطرينه به عمل آمده است ماندگاري روايح عطرينه، قابل قبول ارزيابي شده است.

 

در نهايت مي توان بطور خلاصه محصول عطرينه را اينگونه تعريف كرد:

عطرينه، محصول سالمي است كه از طريق ايجاد حسي از طبيعت، سلامتي و شادابي (ناشي از ارتباط با طبيعت) را برايتان به ارمغان مي آورد.

 

در پايان تيم تحقيق و توسعه شركت پرديس هوا رايحه با افتخار پاسخگوي هر سوال شما در اين خصوص خواهد بود. با تشكر.


ادامه مطلب
[ ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۳۴:۳۱ ] [ احمد سعادت ] [ نظرات (0) ]

حتما شما هم شب عيد از اين قنادي به آن خشكبار فروشي و از اين آجيل فروشي به آن يكي آجيل فروشي رفته‌ايد. طول و عرض بازار را زير پا گذاشته‌ايد. گاهي از خيابان هم كه رد شده‌ايد چشمتان به چندين بساط چي افتاده كه گوشه‌اي از خيابان بساط كرده‌اند و ادعاي فروش نصف قيمت آجيل را دارند. قيمت‌ها عجيب بالاست و كيفيت‌ها از زمين تا آسمان فرق مي‌كند. بازار تجريش را كه نگاه مي‌كني پسته‌هاي خوش رنگ و لعابش برق از چشمان رهگذران مي‌پراند.

در شب عيد از سوپر ماركت سر كوچه گرفته تا فلان فروشگاه زنجيره‌اي بزرگ چند شعبه‌اي و اصلا چرا راه دور برويم، حتي همين اصغر آقا ميوه فروش محل هم يك گوشه از مغازه‌اش را به آجيل اختصاص داده است. شور و شيرين، خام و بو داده، هندي و ژاپني، براق و خوش رنگ، فله‌اي و بسته‌بندي شده، همه و همه دست به دست هم داده‌اند كه شما نتوانيد از بين اين همه آجيل متنوع آن آجيل دهن پركن و باكيفيت را انتخاب كنيد و به خانه ببريد تا در ايام عيد از حرف و حديث‌هاي دختر عمه منيژه و زن عمو اشرف در امان بمانيد؛  اما نگران نباشيد. ما با متخصصان و كارشناسان زيادي صحبت كرديم تا بتوانيم طلايي‌ترين نكات خريد آجيل را جمع‌آوري كنيم و آن را در اختيار شما بگذاريم.

 

از كجا آجيل بخريم؟

متاسفانه ما هنگام خريد آجيل و خريد خشكبار دچار عادات بدي هستيم. مثلا اصرار داريم آجيل را به صورت فله‌اي خريد كنيم. اما در واقع بهتر است آجيل را از فروشگاه‌ها و سايت‌هاي معتبر بخريم. حالا كدام فروشگاه‌ها يا كدام سايت‌ها؟ مسلما آجيل فروشي‌هايي كه به طور تخصصي فقط به فروش آجيل و خشكبار مشغول هستند و كل سال هم همين كار را انجام مي دهند. دقيقا منظورمان اين است كه از اصغر آقا ميوه فروش محل آجيل نخريد. چرا؟ چون اگر آجيل خوبي به شما نداده باشد قابل پيگيري و شكايت نيست.

 

آجيل بسته‌بندي يا آجيل فله‌اي؟

آجيل بسته‌بندي با اينكه قابل تست‌ كردن نيست و مشخص نيست چه مزه‌اي دارد ولي نقاط قوت زيادي نسبت به آجيل فله‌اي دارد.

پروانه ساخت دارد. يعني قابل پيگيري است و از اينكه اين محصول را با كيفيت مي‌خريد خيالتان تخت است.

تاريخ انقضا دارد. تاريخ انقضا براي آجيل خيلي مهم است. به اين دليل كه آجيل به دليل خاصيت چربي كه دارد خيلي زود دوره مصرفش به اتمام مي‌رسد. آجيلي كه انقضاي آن گذشته باشد به گفته برخي از كارشناسان تغذيه مي‌تواند سرطان‌زا باشد.

پس بهتر است آجيل را به صورت بسته‌بندي خريداري كنيد.

 

مهم‌ترين نكات هنگام خريد آجيل:

حتما به اندازه بخريد: آجيل جزء تنقلاتي است كه خيلي زود منقضي مي‌شود. پس توصيه مي‌شود كم بخريد ولي تازه بخريد.

قبل از خريد تست كنيد: اگر همچنان با وجود اينكه اشاره كرديم كه آجيل بسته‌بندي بهتر از آجيل فله‌اي است، اصرار داريد آجيل فله‌اي بخريد ايرادي ندارد. فقط از فروشگاه معتبر بخريد و از فروشنده بخواهيد كه اجازه تست بدهد. موقع تست اگر متوجه شديد آجيل مزه ترش دارد به هيچ عنوان آن‌را نخريد.

 

راه‌هاي تشخيص آجيل خوب و باكيفيت از آجيل بي‌كيفيت:

ببينيد، بخوريد و لمس كنيد. براي خريد آجيل و به خصوص خريد آجيل مخلوط به اين موارد توجه كنيد. آجيل‌ها را با دقت نگاه كنيد. آجيل‌ها نبايد سوراخ شده باشند يا كپك زده باشند. وجود لكه‌هاي قهوه‌اي يا سياه نشانه ناسالم بودن آنهاست.

آجيل‌ها را با دستمال مرطوب لمس كنيد. متاسفانه گاها ديده شده براي اينكه آجيل جلوه بهتري پيدا كند از رنگ‌هاي غيرمجاز خوراكي استفاده شده است. اين رنگها به خصوص براي پسته و تخمه آفتابگردان به كار مي‌رود.

مشت نمونه خروار نيست. حواستان باشد اگر قرار است براي تست كيفيت آجيل‌ها آن‌ها را مزه كنيد به يك عدد كفايت نكنيد. در بهترين آجيل‌ها هم مقداري آجيل بي‌كيفيت هميشه يافت مي‌شود. آجيل‌هايي با طعم تند، خيلي شور و يا ترش گزينه‌هاي مناسبي نيستند. بو دادن آجيل‌هاي كهنه و اضافه كردن آبليمو و ساير ادويه‌ها باعث مي‌شود شما در تشخيص تازه يا كهنه بودن آجيل‌ها دچار اشتباه شويد. هر گونه بوي ترشيدگي، رطوبت و نم علامت هشداري براي شناخت آجيل‌هاي كهنه است.

يادتان باشد، از خريد آجيل از دست فروشان و دوره گردان خودداري كنيد. حداكثر زمان استفاده از آجيل 20 روز است. پس مثلا براي عيد نوروز، با احتساب 13 روز نوروز بهتر است نهايتا يك هفته قبل از عيد آجيل شب عيدتان را بخريد.

 

نكات مهم براي نگهداري آجيل:

آجيل و خشكبار معمولا در ماه مرداد و شهريور به عمل مي‌آيند. آن را خام نگه‌ مي‌دارند و اگر هوا گرم باشد براي نگهداري آن حتما به سردخانه نياز است. خشكبار خام را به تدريج بين عرضه‌كنندگان پخش مي‌كنند و آنها نيز آن را با توجه به ميزان فروش و استقبال مشتري كم‌كم بو‌ مي‌دهند و به فروش مي‌رسانند. اگرچه آجيل خام را مي‌شود تا يكي دو سال در شرايط سردخانه‌اي نگه‌داري كرد، اما آجيل بو داده را بهتر است ظرف چند هفته مصرف كنيد. گرما و رطوبت احتمال رشد قارچ را افزايش مي‌دهد و مي‌تواند باعث فاسد شدن آجيل شود. به همين دليل است كه شرايط نگه‌داري آجيل‌ها اهميت زيادي پيدا مي‌كند.

اگر آجيل شب عيد در فريزر نگهداري شود، به مدت يك سال ماندگاري دارد. مدت ماندگاري آجيل در يخچال نيز ۶ ماه است اما اگر در دماي اتاق قرار گيرد اين زمان به ۳ ماه كاهش پيدا مي‌كند.

لازم است آجيل‌ها را در ظرف‌هايي گذاشت كه غيرقابل نفوذ است زيرا مغزها به راحتي بوي مواد اطراف را به خود جذب مي‌كند. علاوه بر آن نور اضافه مي‌تواند به مغزها آسيب برساند. مغزها را بايد در مكان تاريك، خنك و خشك نگه‌داري كرد.

آجيل‌ها چربي دارند. حرارت و نور باعث آسيب‌زدن به چربي آجيل‌ها شده و در نتيجه باعث تغيير عطر و طعم آن‌ها مي‌شود. بنابراين براي اين خوراكي‌ها جاي مناسبي انتخاب كنيد تا حرارت و نور آفتاب و البته اكسيژن هوا باعث تغيير عطر و طعم آنها نشود. گرماي زياد باعث فاسد شدن سريع‌تر آن‌ها مي‌شود.

نگهداري آجيل و خشكبار در مكان‌هاي مرطوب، موجب كپك‌زدگي و قارچ زدگي آن‌ها مي‌شود كه هم موجب تغيير شكل ظاهري، بو و طعم نامطبوع مي‌شود و هم در اثر ترشح بعضي از سموم، عوارض مختلفي در مصرف كننده ايجاد مي‌كند.

اگر آجيل‌ نوروزي‌ يا آجيل شب چله‌تان زياد آمد و ‌خواستيد آن را براي استفاده‌‌هاي بعدي كنار بگذاريد، سعي كنيد آجيل را با پوست درون ظرف‌هاي دربسته قرار بدهيد. البته در اين حالت هم نمي‌توانيد آجيل را بيشتر از ۶ ماه داخل يخچال نگه‌داري كنيد. اما در همين شكل مي‌توانيد آن‌ها را براي ۱ سال و در فريزر منزل نگه‌داري كنيد. به خاطر داشته باشيد كه اگر آن‌ها را از پوست‌شان جدا كنيد، چيزي بيشتر از دو هفته تازه نمي‌مانند البته به شرطي كه آن‌ها را در يك محل خشك و خنك قرار داده باشيد.


ادامه مطلب
[ ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۰۱:۱۳:۱۱ ] [ احمد سعادت ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
درباره وبلاگ

هر آنچه درباره امام دوازدهم، امام زمان موعودمان بايد بدانيم. اميدوارم خداوند توفيق همراهي با امام عصرمان را به همه ما عطا كند.
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
آمار وبلاگ
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 465